Geçmeyen ishal neden olur? Sürekli ishal olmak neyin belirtisi? İşte zehirli ve köpüklü ishal çeşitleri

Bağırsak hareketlerinde artış, dışkı miktarında artış, günlük dışkı sayısında artış ve dışkı kıvamının yumuşak olması, sulu gibi bir görüntüye sahip olması ishal sorununu tanımlar. İshal ile birlikte vücutta halsizlik başlar. Su miktarı normal orana göre giderek düşer. Bu durum bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülür. Susuzluk; dışkılama yapmakta zorlanma, gözyaşında azalma, ağız ve dudak kuruluğu, uyku isteği gibi etkenlerle kendini gösterir. İshal gibi durumlarda sıvı dengesi çok önemlidir. Sıvı kaybının önüne geçmek için bu süreçte bol bol sıvı tüketilmelidir. İshalin çeşitlerime göre sıvı dengesi sağlanabilir. Bebeklerde ve yetişkinlerde ishal çeşitleri nelerdir? Su gibi, köpüklü ve zehirli ishal için çözüm önerileri.

YETİŞKİNLERDE İSHAL ÇEŞİTLERİ

İshal her insanın her yaş grubunda başına gelebileceği bir durumdur. Dışkılama ile ilgili bir durum olduğu için beslenmeye dikkat etmek önemlidir. Yetişkinlerde ishalin sebepleri genelde tüketilen besinlerden dolayıdır. Yazın havaların ısınmasıyla bozulan yiyecekler, dengesiz beslenme gibi durumlar örnek verilebilir. Bunların dışında enfeksiyonlar, alerjiler, bağırsak sorunları ishale yol açar. Yetişkinlerde ishal çeşitlerine örnek verecek olursak:

 • Gıda zehirlenmesine bağlı ishaller
 • Gıda alerjileri ile başlayan ishal
 • Mide gribi ile oluşan ishal
 • Huzursuz bağırsak sendromu ishali
 • Bakteriyel bağırsak enfeksiyonundan sonra ishal
 • Ülseratif kolit ve ishal
 • Laktoz intoleransı ve ishal

BEBEKLERDE İSHAL ÇEŞİTLERİ

Bebeklerde ishal çok sık görülür. Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerde, ek gıdaya geçen bebeklerde ve hastalıkların etken olduğu durumlarda bebeklerde ishal görülür. Yenidoğan bebeklerde günde 4-5 dışkılama normal olarak değerlendirilir. Sulu ya da katı olması koşullara göre de normal sayılabilmektedir. 1 yaşına kadarda bebeklerde dışkılama sayısı 2-3’e kadar düşer. Bunun dışında oluşan yumuşak kıvamlı dışkılama ishali ortaya çıkarır. En sık rastlanan nedeni de enfeksiyonlardır. Kirli su, yemeklerin veya mamaların hijyenik ortamda hazırlanmaması, biberonların ve emziklerin yeterince temizlenmemesi gibi durumlar bebeklerde ishale yok açar. Bebeklerde ishal çeşitleri şu şekildedir:

 • İnce bağırsağa yerleşen enfeksiyonlara bağlı ishaller
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle ishaller
 • Gıda zehirlenmeleri kaynaklı ishal
 • Viral enfeksiyonlardan sonra oluşan ishaller
 • Gastroenterit
 • Rota virüs ishalleri

GEÇMEYEN İSHALİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Geçmeyen ishallere kronik ishal adı verilir. Bu ishal türü için genelde 4-5 hafta geçmeyen ishaller için tanı konulur. Uzun süren ishallerin altında yatan ciddi bir hastalık olabilir. Çölyak hastalığı, kolon hastalığı örnek verilebilir. Geçmeyen ishal yorumları ve şikâyetlerinde çoğunlukla; susuzluk, halsizlik, karın ağrıları, baş ağrıları gibi belirtiler gözlemlenmiştir. Kronik ishal tedavi süreci mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Gerekli tahliller yaptırılarak hastalığın nedeni araştırılmalıdır. Dışkı tahlili ile bakteri ve parazit gibi durumlar araştırılır. Kan testi ve açlık testi de uygulanabilir. Ayrıca bağırsaklar için genel bir araştırma yapılmalıdır. Uzun süreli ishal nedenleri ne olursa olsun sıvı tüketimi unutulmamalı, bol bol su içilmelidir.

İshal neden olur? Yetişkinlerde sürekli ishal nedenleri nelerdir?

SÜREKLİ İSHAL OLMAK NE ANLAMA GELİR?

Besinlere bağlı ishallerde, ishalin geçme süresi 3 ya da 4 gündür. Bu süre içerisinde gerekli önemler alınarak ishal tedavi edilir. Dışkılama normal haline döner. Orta derece ishalde ise huzursuzluk ve halsizlik görülse de susuzluk daha çok hissedilir. İshalin geçme süresi ise en fazla 7 gündür. İleri düzey ishal yani kronik ishalde durum ciddiye alınmalıdır. Kronik ishallerin geçmesi için belirli süre yoktur. En az 4-5 hafta ishal görülür.

Sürekli ishal olan bir insan en çok yediği ve içtiği şeyleri gözden geçirmelidir. Yeşil sebze, süt ve süt ürünleri, kavun ve karpuz, meyve suları ishale neden olacağı için tüketimine dikkat edilmelidir. Sürekli ishal olan insanlarda bağırsak sorunları daha çok görülür. Bağırsak tetkikleri doktor kontrolleri altında yapılarak tedavi sürecine gidilebilir.

SU GİBİ İSHAL, KÖPÜKLÜ İSHAL, ZEHİRLİ İSHAL

İshalin çeşitlerine bakıldığına en belirgin üç farklı tür karşımıza çıkıyor. Bunlar zehirli ishal, köpüklü ishal ve su gibi ishal. Her türünde oluşum etkeni farklıdır.

 1. Zehirli ishal: Bu tür çocuklarda görülür. Rota virüsü zehirli ishale neden olur. Tedavisi rota virüsü aşısı ile mümkündür.
 2. Su gibi ishal: Daha çok fazla su tüketimi, gıda zehirlenmesi, bozulmuş yiyecekler, antibiyotik kullanımı bu duruma yol açar.
 3. Köpüklü ishal: Bu ishale neden olan yiyecekler ve bazı hastalıklardır. Yağ ve mukoza oluşumu etken olur. Kolon hastalığı belirtilerinde de görülür.

About admin

Check Also

Güncel altın fiyatları 5 Mayıs 2022 Perşembe… Çeyrek altın ne kadar, gram altın kaç TL? – Ekonomi Haberleri

Altın yatırımcısının ilgiyle takip ettiği ons altın ve döviz kurları iç piyasadaki altın fiyatlarını etkilemeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.