Son dakika: Başkan Erdoğan’dan A Haber ve ATV ortak yayınında önemli açıklamalar! Orman yangınlarında terör örgütü izi…

“AVRUPA BİRLİĞİ, KIBRIS’I HEP OYALADI”

Kuzey’i AB hep yalanla oyalamıştır. Taahhütlerini yerine getirmemiştir. İdari ve mali birçok destek vermesi gerekiyordu, hiçbirini yapmadılar. Kıbrıs’ı hala oyalıyorlar. Kıbrıs’ı sadece biz tanıyoruz. Neden tanımıyorsunuz? Ama biz rahatlıkla huzur içinde gittik. Bundan sonraki süreçte onu da zaman içerisinde göstereceğiz. Şu anda Kapalı Maraş açıldı. Orayla ilgili uluslararası hukuka göre gerekli adımları atacağız. Bu konuda da herhangi bir çekincemiz yoktur. Sonbahar gibi uluslararası toplantı yapacağız. Konu ağırlıklı Kapalı Maraş olacak.

Orman yangınlarında terör örgütü izi! Başkan Erdoğan: Ciğerimizi yakanların ciğerini yakacağız | Video

“BİONTECH KONUSUNDA BİR SIKINTIMIZ YOK”

Kontrollü normalleşme sürecinde vaka sayılarında bir artış var. Virüsün yeni varyantları dünya için bir tehdit. Ülkemizin sağlık sisteminin gücü ve aşılamada iyi noktadayız. Toplam aşılama sayısı 75 milyonu buldu. Buradan tüm vatandaşlarıma, sevdikleri için aşı olma çağrımı yeniliyorum. Temizlik, maske ve mesafe kuralına tavizsiz bir şekilde uyalım. Şu anda Biontech konusunda da bir sıkıntımız yok.

TURKOVAC’ın Faz-1 ve Faz-2 çalışmaları başarılı bir şekilde tamamlandı. Haziran’da Faz-3 çalışmalarına geçildi. 3 hastanemizde Faz-3 çalışmasının ilk aşaması tamamlandı. Aşımızın seri üretime yönelik çalışmaları eş zamanlı olarak sürüyor. En kısa sürede aşımız için acil kullanım onayı almayı hedefliyoruz.

Başkan Erdoğan: Yalanlarla bizi yıkacaklarını mı zannediyorlar? | Video

AŞI OLMAYANLARA KISITLAMA GELECEK Mİ?

Ben zorlamadan yana değilim. Bilim Kurulu’nun bununla ilgili bir çalışma yapacaktır. Gönüllülük esasına dayalı olarak bu süreci yürütmek daha isabetli olur.

“YÜZDE 7’NİN ÜZERİNDE BİR BÜYÜMEYİ YAKALAYACAĞIZ”

Zamanında aldığımız tedbirlerle Türkiye ekonomisi 2020’de yüzde 1,8 büyüdü. Salgın döneminde imalat sanayimizi ayakta tutmak için verdiğimiz destekler şu an neticesini veriyor. Beklenenin çok daha üstünde büyümeyi yakalayacağımızı görüyoruz. Ekonomideki öncü göstergelere baktığımızda büyüme eğiliminin sürdüğünü görüyoruz. Yüzde 7’nin üzerinde bir büyümeyi yakalayacağız. Şu an bu kendini gösteriyor. Beklenenin üzerinde büyüme öngörüyoruz.

Enflasyona gelince, ben özellikle şu anda ağustos ayını geride bıraktığımızda, enflasyonda düşüşü göreceğiz. Bundan böyle enflasyonunun daha yukarı çıkması mümkün değil. Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok. Yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Düşük faiz düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır. Ağustos’ta düşük enfasyona geçeceğiz.

Başkan Erdoğan cevapladı: Aşısızlara kısıtlama gelir mi? | Video

TÜRKİYE’NİN ENERJİ ADIMLARI

Fatih Sondaj Gemimizin 320 milyar metreküplük keşfi dünyada büyük yankı uyandırdı. Toplamda 540 milyar metreküp rezerv keşfedildi.

Son bir yılda Karadeniz’de 6 kuyu açtık. Yeni doğal gaz keşifleri için arama çalışmalarımız devam edecek. Keşfedilen doğal gaz karaya 3 şamada çıkarılacak. Bir deniz tabanı doğal gaz üretim sistemleri kurulacak. İki, karadaki doğal gaz işleme tesisi kurulacak. Üç, iki üniteyi birbirine bağlayacak boru hattı üretimi yapılacak.

2023 yılında Karadeniz gazının ilk fazını milletimizin hizmetine sunacağız. Yerli sanayi önemli bir parça olacak. Şu an çalışmalar büyük bir heyecanla bölgede devam ediyor.

About admin

Check Also

Güncel altın fiyatları 5 Mayıs 2022 Perşembe… Çeyrek altın ne kadar, gram altın kaç TL? – Ekonomi Haberleri

Altın yatırımcısının ilgiyle takip ettiği ons altın ve döviz kurları iç piyasadaki altın fiyatlarını etkilemeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.