Navlun rekoru Türkiye’ye yaradı – Son Dakika Haberler

Dünyada aylardır yaşanan konteyner sıkışıklığı ve salgının yarattığı arz-talep dengesizliği sonrasında ülkelerin toparlanmaya başlamasıyla küresel navlun (geminin yük taşıma ücreti) fiyatlarında ciddi artışlar görüldü. Capesize, Panamax, Supramax ve Handysize gemileri için navlunun yer aldığı Baltık Kuru Yük Endeksi 10 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu dönemde Çin-Avrupa rotasında gerçekleşti. Fiyatlar neredeyse 4 kattan fazla arttı. ABD-Çin arasında bir 40’lık konteyner için 20 bin dolar gibi rekor rakamlar görüldü. Çin-Avrupa ve Çin-ABD arasında navlun fiyatlarının 5 ila 10 kat artması Türkiye’ye yaradı.

LOJİSTİK MALİYETİ AZALDI

Navlun fiyatları artınca Türkiye ihracatta rekabetçi bir avantaj sağlamaya başladı. Lojistik maliyetleri daha az arttı. Özellikle Avrupa Birliği ülkeleri baz alındığında örneğin Türkiye’den İtalya’ya giden bir yük için 2 bin euro ödeniyor. Çin’den İtalya’ya navlun fiyatı ise 10 bin dolara kadar çıkıyor. Son dönemde Çin’den ABD’ye konteyner taşımasında tarihin en yüksek rakamları görünüyor. ABD’deki en yoğun alışveriş sezonu öncesinde artan perakende siparişlerine küresel tedarik zincirlerine baskı da eklenince, 40’lık bir konteyner ilk kez 20 bin doların üzerine çıkarak rekor kırdı. Uzmanlar 30 yıldan fazla bir süredir taşımacılıkta böyle bir artış görmediklerini belirtiyor. Bu yüksek rakamların 2022’deki Çin Yeni Yılı’na kadar sürmesi bekleniyor. Freightos’un verilerine göre, yıllık bazda yüzde 500 artış olan bölgeler var. Sadece bir ay önce temmuz sonunda 11 bin dolar olan bir konteynerin maliyeti son olarak 20 bin 804 dolara kadar çıktı.

FRANKFURT’A İKİ KAT UCUZ TAŞIMA

İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki, Türkiye’nin Avrupa’nın ortasına Frankfurt’a 6 bin euroya, Çinli firmaların ise 14 bin dolara mal gönderdiğini belirterek, “Avrupa Birliği’ne satışlarımız artıyor. Türkiye’nin bir diğer avantajı da karayolu ve demiryolu nakliyesi opsiyonları… Özellikle demiryolunda yapılacak yatırımlar bu avantajı daha da artıracak” diye konuştu.

İHRACATI OLUMLU ETKİLİYOR

Türkiye’de Uzakdoğu yükleri konusunda en faal denizcilik firmalarından yetkililer, Çin’den Avrupa ve ABD’ye giden yükün maliyetinin arttığını belirterek, “Bu artışların Türkiye- Avrupa ihracatına etkisi olumlu. Bu yüksek navlunlar nedeniyle daha önce armatörler ekipmanlarını Uzakdoğu’ya boş yığıyordu. Bu Türkiye için sorun oluyordu. Şimdi ise Türkiye’de de ekipman var” değerlendirilmesinde bulunuyor.

About admin

Check Also

Güncel altın fiyatları 5 Mayıs 2022 Perşembe… Çeyrek altın ne kadar, gram altın kaç TL? – Ekonomi Haberleri

Altın yatırımcısının ilgiyle takip ettiği ons altın ve döviz kurları iç piyasadaki altın fiyatlarını etkilemeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.