BBC Türkçe özür dileyip paylaşımını sildi! Akşener ve Kılıçdaroğlu özür dileyecek mi?

Mail on Sunday gazetesinin bu haberinin başlığı bu şekildedir. Yine Guardian gazetesinin internet sayfasında benzer bir haber yer almıştır. İlk başlığı şu şekildedir.

Bu haberlerin aynı gün BBC Türkçe’de aktarılan ilk halinde ise bir atıf hatası yapılmış ve hem haberde, hem de başlıkta İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’a atfen ‘hükümetin Afgan mülteciler için Türkiye ve Pakistan’da işlem merkezleri kurulmasını’ değerlendirdiği ifadelerine yer verilmiştir.

Bunun aslında İngiltere Savunma Bakanı’na ait ifadeler olmadığını, İngiltere Savunma Bakanlığının kaynaklarına atfen, Türkiye ve Pakistan’ın da düşünüldüğüne ilişkin bir niyet beyanı olarak Guardian ve Mail on Sunday gazetelerinde yer almış olan bir bilgi olduğunu, sehven bakana atfen verildiğini belirtiriz.

İnternet sayfamızda daha sonra yapılan haberde bu hata düzeltilmiş ve söz konusu İngiltere gazetelerinde yer alan haberler ayrıntılı bir biçimde anlatılmıştır.

Sorun bir atıf hatasından kaynaklanmıştır fakat BBC Türkçe’nin böyle hatalar yapmaması gerekir. Bu nedenle okuyucularımızdan, izleyicilerimizden özür dileriz.”

AKŞENER VE KILIÇDAROĞLU ÖZÜR DİLEYECEK Mİ?

Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu, BBC Türkçe’nin yalanlamasına rağmen sosyal medya paylaşımlarını henüz silmedi ve bir açıklama yayınlamadı. BBC Türkçe’nin haberi kaynağından yalanlaması sonrası Millet İttifakı liderlerinin özür dileyip dilemeyeceği merakla bekleniyor.

Kılıçdaroğlu, daha önce de Katarlı öğrencilerin Türkiye’de sınavsız tıp okuyacağı şeklindeki yalan haberi üniversite sınavına bir gün kala yaymış, haberin yalanlanmasına rağmen silmemiş ve özür dilememişti.

KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER’E TEPKİ YAĞIYOR

Haberin yalanlanmasının ardından Akşener ve Kılıçdaroğlu’na sert tepkiler geldi. İşte o tepkilerden bazıları:

Fahrettin Altun: Evet… İngiltere Savunma Bakanının “olmayan ifadeleri” üzerinden hükümetimize saldıranları üzecek bir haberimiz var! Başta BBC Türkçe olmak üzere bu yalanı dolaşıma sokan medya kuruluşları biz yalanlarını ortaya çıkarınca ilgili paylaşımlarını sildiler. Bu iyi, fakat… Bu yalanın peşine takılıp milletimizi yalan ve yanlış bilgilerle meşgul edenler ne olacak? Yapmayın! Bunu alışkanlık haline getirdiniz, yazıktır! Milletimize bir özür borcunuz var. Lütfen özür dileyin ve artık yalan söylemeyi bırakın.

Hamza Dağ: Haberi yapan siteler özür ve düzeltme yayınladılar. Trollendiniz sayın Genel Başkanlar. Kılıçdaroğlu ve Akşener siz de paylaşımlarınızı silmeyi ve özür dilemeyi düşünür müsünüz?

Mustafa Varank: Bu tweet kullanım dışı. Kendi Cumhurbaşkanına inanmak yerine koltuk sevdasına taşeronluk yaptığın İngiliz BBC, tivitini silip özür diledi sayın Meral Akşener en azından BBC özür dileyip tivitini silecek erdeme sahip olduğunu gösterdi, sizde o da yok!

About admin

Check Also

Güncel altın fiyatları 5 Mayıs 2022 Perşembe… Çeyrek altın ne kadar, gram altın kaç TL? – Ekonomi Haberleri

Altın yatırımcısının ilgiyle takip ettiği ons altın ve döviz kurları iç piyasadaki altın fiyatlarını etkilemeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.