Shell, BM’nin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’nın 13’üne katkı sağlıyor

Dürüstlük, doğruluk, insana ve çevreye saygı değerleri, Shell’in sürdürülebilirlik yaklaşımının temelini oluşturuyor. İş stratejisi ve faaliyetlere entegre edilmiş olan sürdürülebilirlik yaklaşımı ile Shell sürdürülebilir kalkınmaya nasıl katkıda bulunduğunu göstermek amacıyla 1997 yılından bu yana iş performansının yanısıra çevresel ve sosyal performansını gönüllü olarak raporlamaya devam ediyor. Bu alandaki çalışmalarını da yakın zamanda açıkladığı “Geleceğe Enerji Katmak” stratejisi ve 2050 yılına kadar net sıfır emisyon ile faaliyet gösteren bir şirket olma hedefi ile uyumlu bir şekilde sürdürüyor.

Shell’in teknolojiye ve inovasyona yönelik yaptığı yatırımları ve yürüttüğü sosyal yatırım programları, Birleşmiş Milletler’in açıkladığı daha temiz ve yaşanabilir bir gezegen, barış ve refah içinde bir insanlığı amaçlayan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı (SKA) destekliyor ve bu amaçları dört başlık altında ele alıyor;net sıfır emisyona ulaşmak, sosyal kalkınmayı desteklemek, doğaya saygılı olmak ve temel değerleri yaşatmak. Bu çerçevede Shell, Birleşmiş Milletler’in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacının 13’üne doğrudan katkı sağlıyor.

Örneğin; Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan “Erişilebilir ve Temiz Enerji” konusunda Shell, küresel sıcaklık artışının 1,5 C ile sınırlandırılması hedefini destekliyor ve en geç 2050 yılına kadar tüm dünyada net sıfır emisyonla faaliyet gösteren bir şirket olmayı hedefliyor. Bu kapsamda elektrikli araçlar için şarj üniteleri, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, karbon yakalama ve depolama gibi alternatif enerjilere ve daha düşük emisyonlu teknolojilere yatırımları yapıyor.

Faaliyet gösterdiği 70’den fazla ülkede sosyal kalkınmayı destekleyen ve Türkiye’de BM Kadının Güçlendirilmesi Prensiplerinin (WEPs) imzacısı olan Shell, 5 numaralı sürdürülebilir kalkınma amacı “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ile ilgili de programlar geliştiriyor ve uygulamaya koyuyor. Türkiye’de de mesleğin kadını erkeği olmaz yaklaşımıyla akaryakıt sektöründe 2018 yılında bir ilki gerçekleştiren ve tüm sektöre ilham kaynağı olan “Shell’de Kadın Enerjisi” kapsamında 5 yılda 5.000 kadına istihdam sözü verdi ve 4 yılda istasyonlarında konulan hedefinin üzerinde istihdam olanağı sağladı. Bu sayede kadınlar, istasyonlarda istasyon yöneticisi, ön saha satış elemanı, market satış elemanı, vardiya amiri, temizlik görevlisi, muhasebe elemanı ve idari işler uzmanı gibi farklı pozisyonlarda çalışma olanağı buluyor.

About admin

Check Also

Güncel altın fiyatları 5 Mayıs 2022 Perşembe… Çeyrek altın ne kadar, gram altın kaç TL? – Ekonomi Haberleri

Altın yatırımcısının ilgiyle takip ettiği ons altın ve döviz kurları iç piyasadaki altın fiyatlarını etkilemeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.