Vişne Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? Vişne Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Vişne çekirdeği yağı, omega-6 ve omega-9 asitleri ile doludur. Bunun yanı sıra, oleostearik asit, flavonoidler, E ve A vitaminleri bakımından zengindir. Antioksidan özelliği sayesinde cildi yeniler. Vişne çekirdeği yağı, oleik asit içerdiğinden dolayı ciltte yağlılık hissi bırakmadan kolayca emilir. Cildi kaplayan tabakanın bileşenlerinden biri olan lipitlerde doğal olarak omega-6 ve omega-9 doymamış yağ asitleri vardır.

Söz konusu yağ asitlerinin vücutta yeteri kadar olmaması bazı sorunlara yol açar. Cildi dış etkenlere karşı savunmasız bırakır. Yaraların iyileşme süreci yavaşlar. Pullanma ve döküntüler meydana gelir. Cilt nemini kaybederek hızla kurumaya başlar. Bunun sonucunda kırışıklık ve sarkmalar oluşur. Sıkılığını kaybeden cilt, zamanın olumsuz etkilerine karşı koymakta zorlanır.

Vişne Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Organik vişne çekirdeği yağı rahatlıkla tüketilebilir. Vücut için birtakım faydaları vardır.

  • Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Damarların elastikiyetini artırarak tıkanıklığa karşı korur.
  • Saç ve saç derisi bakımı için idealdir. İçindeki vitaminler saçı besler, nem ve parlaklık verir. Vişne çekirdeği yağındaki E vitamini, saç derisindeki enfeksiyonlarına, kuruluğa ve kepek sorununa iyi gelir. Kaşıntıyı ve tahrişi önlemeye yardımcı olur.
  • Cilt için doğal bir nemlendiricidir. Yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Zararlı UV ışınlarından korur.
  • Bir antioksidan olarak serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Vücuttaki toksinleri atmaya destek olur.
  • Tırnak bakımında kullanılabilir. Özellikle çabuk kırılan ve zor uzayan tırnakları besler ve güçlendirir.
  • Bu yağ ile migrenden kaynaklı baş ağrısı masaj yaparak hafifletilebilir.
  • Demir miktarı azımsanmayacak orandadır. Kansızlığı önlemeye yardımcı olur. Anemiye karşı günlük bir kaşık vişne çekirdeği yağı tüketilmesi yararlıdır.
  • Vişne çekirdeği yağındaki A vitamini ve Beta-karoten gözlere iyi gelir. Retinanın zarar görmesini önlemeye yardımcı olur.

Vişne Çekirdeği Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Egzama, sedef, enfeksiyonlar, tahriş, kızarıklık gibi dermatozlar ile siyah noktalar, akne ve sivilce oluşumlarına karşı duyarlılığı azaltır. Bilinenin aksine akneler sadece yağlı ciltlerde oluşmaz.

Cilt ne kadar çok kurursa, sebum üretimi o kadar artar. Bu durum gözeneklerin tıkanmasına ve sivilceye neden olur. Bu yüzden cilt, ne çok yağlı, ne de çok kuru olmalıdır. Dengeli bir nem oranına sahip olması gerekir. Vişne çekirdeği yağındaki vitamin ve mineraller cildi besleyerek nemlendirir.

Vişne Çekirdeği Yağı Yüze Sürülür mü?

Bu yağda cilt için yararlı birçok vitamin bulunur. İsterseniz direkt cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz veya nemlendiriciniz ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Çatlayan ve kuruyan dudaklar için de çok yararlıdır.

Vişne Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Soğuk kış aylarında elleriniz hava koşullarından dolayı çatlar. Sık sık el yıkamak ise bu durumu daha kötü hale getirir. Bunu önlemek için sıvı sabunun içine 2 yemek kaşığı vişne çekirdeği yağı ekleyebilirsiniz.

Hem çatlakları önler, hem de ellerinizi nemlendirir. Kuru ve kepekli saçlarınız varsa, her yıkamada kullandığınız şampuana bu yağdan birkaç damla koyabilirsiniz. Saçlarınız nemli, parlak, güçlü ve kepekten arınmış olur.

Vişne Çekirdeği Yağı Zayıflamak için Nasıl Kullanılır?

Vişne çekirdeği yağı antioksidandır, düzenli olarak tüketildiğinde toksinlerden kurtulmaya ve zayıflamaya yardımcı olur. Tok hissettirir ve bu durum kilo vermenizi kolaylaştırır. Sağlıklı bir şekilde zayıflatır. Çünkü vişne çekirdeği yağı, aynı zamanda bir vitamin takviyesidir.

Vişne Çekirdeği Yağı Nasıl Değerlendirilir?

Dudak balsamlarına, yüz ve saç maskelerine, peelinglere, nemlendiricilere, makyaj temizleyicilerine, vücut yağlarına ve losyonlarına eklenebilir. Güzel ve doğal bir kokuya sahip olduğu için parfüm ile birlikte karıştırılarak kullanılabilir.

Şampuan ve saç kremlerini daha faydalı hale getirir. Vişne çekirdeği yağı yanık tedavisinde başarılı sonuç almayı sağlar. İyileşme sürecini olabildiğince kısaltır.

About admin

Check Also

Güncel altın fiyatları 5 Mayıs 2022 Perşembe… Çeyrek altın ne kadar, gram altın kaç TL? – Ekonomi Haberleri

Altın yatırımcısının ilgiyle takip ettiği ons altın ve döviz kurları iç piyasadaki altın fiyatlarını etkilemeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.